Raspberry Pi i Docker

Instalacja Docker’a na Raspberry Pi jest szybka i prosta, poniżej przedstawie jak to wykonać krok po kroku.

Potrzebne jest urządzenie Raspberry Pi 3 model B lub nowszy (RPI 3+ lub RPI4). Urządzenie dostępne jest w wielu sklepach internetowych w Polsce. Do urządzenia będziemy potrzebować dobrej ładowarki USB (jest to bardzo ważne) oraz karty microSD (SDXC min. 16GB, klasa 10).

Cała operacja wgrania systemu Linux dla Raspberry Pi jest wykonana na Windows, to samo można zrobić na innych systemach. Do wgrania systemu Raspbian na kartę pamięci wymagany jest czytnik USB.

Zaczynamy od pobrania systemu Raspian z oficjalnej strony Raspberry pi:

https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/

Wybieramy Raspbian Lite (w chwili pisania artykułu jest to wersja Buster)

Klikamy Download ZIP i czekamy aż pobierze się obraz.

Pobieramy teraz aplikację balenaEtcher, która w prosty sposób wgra pobrany przez nas system na kartę pamięci. Poniżej interfejs aplikacji:

W pierwszym polu od lewej wybieramy plik ZIP z obrazem Raspiana (poprany wcześniej), wybieramy nośnik czyli kartę pamięci (select drive) i klikamy Flash.

Kiedy program Etcher skończy kopiowanie obrazu na kartę pamięci należy kartę wyciągnąć z czytnika i włożyć jeszcze raz – będziemy potrzebowali odblokować możliwość zalogowania się po SSH (zdalny tunel i możliwość wykonywania poleceń na nowy system).

Karta micro SD z nagranym systemem Raspbian podzielona jest na dwie partycje. Pierwsza zawiera pliki uruchamiające system (boot) i jest widoczna w systemie Windows. Druga zawiera pliki widoczne przez Raspberry Pi podczas normalnej pracy. Po ponownym włożeniu karty w czytnik w systemie Windows powinniśmy zobaczyć podobny widok:

W tym miejscu musimy stworzyć pusty plik o nazwie SSH lub SSH.txt

Następnie możemy wyciągnąć kartę, włożyć w Raspberry Pi i podłączyć urządzenie do prądu oraz sieci lokalnej za pomocą kabla RJ45.

W celu połączenie z Raspberry Pi musimy znać jego adres IP, najszybciej to zrobić za pomocą naszego routera i odnaleźć nowe urządzenie, które otrzymało adres z DHCP. Może to wyglądać tak jak np. na poniższym zrzucie:

Widać, że nasze urządzenie otrzymało adres 10.0.0.9. Używając aplikacji putty lub innego terminala możemy podpiąć się po SSH do Raspberry Pi.

Domyślny użytkownik to pi i hasło raspberry. Aby przełączyć się na konto administratora (root) należy wykonać polecenie:




Teraz czas na instalację Docker’a.

Zacznijmy od aktualizacji systemu:

apt-get update
apt-get upgrade

Następnie pobierzemy ze strony Docker.com oficjalny skrypt do instalacji:

curl -fSsL get.docker.com -o instaluj.sh && sh instaluj.sh


Po poprawnie wykonanej operacji powinniśmy móc wydać polecenie, które zwróci nam informacje o zainstalowanej wersji Dockera. 

docker info

Wynik powinien być podobny do poniższego zrzutu ekranu:

Brawo mamy zainstalowany Docker na Rapberry Pi!