FreeStyle Libre – pytania?

W mediach społecznościowych co chwilę ktoś pyta o podstawowe rzeczy związane z użytkowaniem sensorów i czytników FreeStyle Libre, poniżej zebrałem i odpowiedziałem na najczęściej spotykane pytania.

Pamiętaj!
Sensor nie pokazuje tego co dzieje się w Twojej krwi aktualnie, sensor zawsze pokazuje to z opóźnieniem 10 do nawet 30 minut wcześniej.

  1. Czy sensor może działać dłużej niż 14 dni?
    Tak, ale tylko przez kilka godzin dłużej (max 12h), jego wyniki można odczytać tylko za pomocą telefonu i np. aplikacji xDrip. Należy pamiętać również, że wyniki po 14 dniach mogą już być dalekie od prawdziwych.
  2. Po założeniu sensora wydobywa się z niego krew!
    To normalna sytuacja, czasami się to zdarza. Nie panikujemy, należy pamiętać jak wygląda aplikator do sensora – tak ma igłę i w przypadku krwawienia musiała ona trafić w naczynie krwionośne. Przez pewien czas wyniki mogą być zaburzone, jednak powinno to ustać po kilku godzinach. Jeśli tylko krew wchłonie się to odczyty powinny się poprawić.
  3. Czy sensor boli?
    To często zadawane pytanie jest bardzo osobiste – jednych boli podczas aplikacji innych nie.. Mój 4 letni syn używa libry od 2 lat i wytrzymuje aplikacje oraz noszenie przez 2 tygodnie sensora na ramieniu 🙂
  4. Jak reklamować sensor?
    Sensor można reklamować jeśli odczyty znacznie się różnią pomiędzy czytnikiem FreeStyle Libre a glukometrem. Należy jednak pamiętać o min. trzech pomiarach za pomocą czytnika i pasków Optium Xido. Pomiary innym glukometrem nie są uwzględniane podczas reklamacji! Innym czynnikiem do reklamacji może być samoczynnie odklejający się sensor w np. 2 dobie.
  5. Zakładanie sensora
    Aplikacja sensora jest bardzo prosta. Najpierw należy przetrzeć miejsce założenia sensora specjalną chusteczką (dołączona do zestawu sensora). Po kilku chwilach montujemy sensor z dwóch elementów i wprawnym ruchem aplikujemy go na np. ramię. Po aplikacji nowego sensora należy odczekać 60 minut do rozpoczęcia pracy. Jest to czas minimalny aby sensor pokazał nam pierwsze odczyty. Wyniki stabilizują się w pierwszych 12 godzinach używania sensora, do czasu uzyskania stabilizacji mogą występować spore różnice w odczytach pomiędzy sensorem a glukometrem – jest to całkowicie normalne.