Jak z FreeStyle Libre zrobić CGM?

Jak z FreeStyle Libre zrobić CGM?

Na pewno po zakupie pierwszych sensorów FreeStyle Libre zacząłeś się zastanawiać jak “przerobić” ten system w CGM czyli system ciągłego monitoringu glikemii.

Na początek należy “zwiększyć” zasięg odczytu sensora i można to wykonać za pomocą kilku transmiterów (nakładek) poniżej aktualnie dostępne w sprzedaży :

Ambrosia Blucon

MiaoMiao 1

Droplet


Po zakupie jednej z wyżej wymienonych naładek mamy spełniony już punkt dotyczący zwiększenia zasięgu dla sensora FreeStyle 🙂

Teraz tylko trzeba ten wynik wysłać, odbierać, wyświetlać, dorobić alarmy, statystyki, wykresy. Te wszystkie rzeczy można zrobić na telefonie komórkowym wraz z zainstalowaną na nim aplikacją xDrip+ (o tym trochę niżej). 

Technicznie telefon musi być wyposażony w moduł Bluetooth 4.0/5.0 czyli BLE, przyda się także moduł NFC jeśli chcemy go używać tak jak czytnika fabrycznego Libre. Wybór jest spory –  może to być telefony z systemem Android oraz systemem iOS (iPhone).

Kolejnym krokiem jest instalacja aplikacji, do wyboru mamy kilka lecz moim zdaniem najpopularniejszą z nich jest xDrip+. Sam używam go od początku przygody FreeStyle Libre i Blucon. xDrip+ posiada bardzo dużo opcji i współpracuje z wieloma zestawami sensor+transmiter – obsługuje również pompy insulinowe czy glukometry. Dodatkowo xDrip+ pozwala na synchronizację i wysyłanie wyników glikemii do tzw. “chmury” – jest to serwis internetowy dostępny w Internecie za pomocą przeglądarki internetowej – do wyboru mamy między innymi Grafanę (więcej tutaj) lub Nightscout (więcej tutaj).

Często na grupach Facebookowych przyszli użytkownicy własnego CGM pytają jaki telefon się nada lub jaki telefon wybrać? Ogólna odpowiedź brzmi – nie ma idealnego wyboru, telefony szybko się starzeją, co roku wychodzą nowe modele. Ważne aby był to jeden z np. tej listy obsługiwanych telefonów przez Blucon. Kolejnym zaleceniem jest używanie tego telefonu tylko do celów CGM – co to oznacza? Brak dodatkowych obciążających telefon aplikacji (Netflix, Messenger, Facebook itp). Telefon powinien być dedykowany do systemu CGM. Nie powinien także zawierać wielu aplikacji związanych z CGM, wystarczy xDrip+.

Kolejnym krokiem, zaraz po zakupie transmitera i telefonu jest instalacja aplikacji xDrip+ o której można przeczytać tutaj oraz tutaj o różnicach pomiędzy xDrip i xDrip+

Z ważnych adresów dodam jeszcze kilka w tym temacie poniżej: